- História školy
- Charakteristika a zameranie školy
- Školský vzdelávací program
- Výchovný program ŠKD
- Dodatok k školskému vzdelávaciemu programu na školský rok 2009/2010
- Školský poriadok
- Školský poriadok ŠKD
- Dodatok k ŠkVP na školský rok 2010/2011
- Dodatok k Výchovnému programu ŠKD
- S p r á v a o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach Základnej školy, P. Jilemnického 1813/1, Zvolen za školský rok 2009/2010
- Školská knižnica
- Program prevencie a riešenia šikanovania, násilia, drogových závislostí a prevencie rizikového správania žiakov v škole
- Organizačný poriadok
- Dodatok k školskému vzdelávaciemu programu na školský rok 2011/2012
- Rada školy
- Správa o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach Základnej školy, P. Jilemnického 1813/1, Zvolen za školský rok 2010/2011
- Kolektívna zmluva na rok 2012
- Dodatok k ŠkVP na školský rok 2012/2013
- Plán práce školy na šk. rok 2012/2013
- S p r á v a o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach Základnej školy, P. Jilemnického 1813/1, Zvolen za školský rok 2011/2012
Školský poriadok
Riaditeľka školy vydáva podľa § 153,odseku 1 zákona 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní
a o zmene a doplnení niektorých zákonov tento Školský poriadok:Charakteristika školy
Základná škola na Ulici P. Jilemnického 1813/1 vo Zvolene je plnoorganizovanou štátnou školou. Do siete školských zariadení bola daná roku 1952.
Od 1.7.2002 sa stala samostatným právnym subjektom v zriaďovateľskej funkcii Mesta Zvolen. Súčasťou školy je zariadenie školského stravovania a školský klub detí.
Škola je situovaná v centrálnej mestskej zóne s dobrým prístupom k autobusovej a železničnej stanici. Je komplexne vybavená a jej kapacita je 470 žiakov. Počas svojej existencie si vytvorila silnú kultúru s bohatými tradíciami.
Vzhľadom na jej športové zameranie a dobré výsledky ju navštevujú prevažne žiaci z iných obvodov a širokého okolia, čo predstavuje vyše 80% všetkých žiakov.
Poslanie školy„Športom si zdravie upevňujeme a vzdelávaním vedomosti, zručnosti a postoje formujeme.“
Poslaním školy je poskytovať žiakom základné vzdelanie, výchovu a prípravu na ďalšie štúdium a prax. Vytvárať priaznivé podmienky pre slobodný a tvorivý prejav detí, rozvíjať ich talent a schopnosti, osvojovať si základné komunikačné pohybové a sociálne zručnosti. Pri výchove a vzdelávaní kladieme dôraz na vytváranie pozitívnej pracovnej atmosféry a prežívanie pocitu úspechu.
Hodnoty školy
• pozitívna motivácia
• pomoc a spolupráca
• sloboda a zodpovednosť
• uznanie individuálnych rozdielov a schopností
• rovnosť šancí
• viera v úspešnosť
• tvorivosť
• otvorená komunikácia
• priaznivá klíma
• úcta k ľuďom a k svojmu regiónuVízia školy
„Škola, ktorej absolvent bude úspešný, vzdelaný a fyzicky zdatný mladý človek.“II.
Organizácia práce v škole a na vyučovaníPovinnosti a pravidlá správania žiakov
Žiak chodí do školy pravidelne a rešpektuje časový rozvrh vyučovania. Vyučovanie je organizované podľa rozvrhu hodín, ktorý je schválený riaditeľkou školy.
Vyučovací čas je rozvrhnutý takto:
0. hodina 7:00 hod. – 7:45 hod.
1. hodina 7:50 hod. – 8.35 hod.
2. hodina 8.45 hod. – 9.30 hod.
3. hodina 9.45 hod. – 10.30 hod.
4. hodina 10.50 hod. - 11.35 hod.
5. hodina 11.45 hod. – 12.30 hod.
6. hodina 12.40 hod. – 13.25 hod.
7. hodina 13.40 hod. – 14.25 hod.
8. hodina 14.35 hod. – 15.20 hod.Vyučovacia jednotka trvá 45 minút, začína a končí zvonením.
Hygienické prestávky:
Po 2. vyuč. hod. 9.30 – 9.45
Po 3. vyuč. hod. 10.30 – 10.50
Po 6. vyuč. hod. 13.25 – 13.40
Príchod žiakov do školy1. Žiak na vyučovanie prichádza tak, aby bol 5 min. pred začiatkom vyučovania na svojom mieste s pripravenými učebnými pomôckami.
2. Po príchode do školy si žiak pred vstupom do budovy školy dôkladne očistí obuv a pred vstupom do triedy sa prezuje do zdravotne vyhovujúcej obuvi a uloží si topánky do skrinky.
3. Z bezpečnostných dôvodov nie je dovolené v areáli školy sa zdržiavať bez
pedagogického dozoru určeného riaditeľkou školy, používať skejtbord, kolieskové korčule, jazdiť na bicykloch a akýchkoľvek dopravných prostriedkoch.Správanie sa žiakov počas vyučovania
1. Žiak musí chodiť do školy pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín riadne pripravený a zúčastňuje sa na činnostiach, ktoré organizuje škola. Účasť na vyučovaní voliteľných predmetov a záujmovej činnosti je pre prihláseného žiaka povinná.
2. Ak príde žiak na hodinu neskôr ako vyučujúci, stručne a slušne vysvetlí vyučujúcemu dôvod meškania, a to bez vyzvania.
3. Žiak sa musí v škole správať slušne, musí dbať na pokyny pedagogických zamestnancov, rešpektovať ich a dodržiavať školský poriadok. Povinnosťou žiaka je rešpektovať pokyny učiteľa aj na vychádzkach, exkurziách a výletoch.
4. K riaditeľke školy, učiteľom a zamestnancom školy sa žiak správa zdvorilo, úctivo a s rešpektom. Pri stretnutí ich pozdraví. V styku so spolužiakmi dodržiava pravidlá slušného správania.
5. Žiak musí byť v škole vhodne, čisto a bez výstrednosti oblečený a upravený.
6. Do školy žiak nosí hygienické vrecúško (uterák, hygienické vreckovky) a používa ho.
7. Učebnice a školské potreby si žiak nosí do školy podľa rozvrhu hodín a pokynov pedagogických zamestnancov. Veci, ktoré potrebuje na hodinu, si žiak pripraví cez prestávku.
8. Každý žiak má presne určené miesto v zasadacom poriadku, ktoré mu určil triedny učiteľ, prípadne vyučujúci učiteľ a nesmie ho svojvoľne meniť. V odborných učebniach určuje žiakovi miesto príslušný vyučujúci.
9. Po zazvonení na vyučovaciu hodinu každý žiak sedí na svojom mieste a má pripravené učebné pomôcky.
10. Počas vyučovacích hodín je žiak povinný správať sa tak, aby nenarušoval vyučovací proces a nerozptyľoval spolužiakov. Sedí slušne, pozorne sleduje učiteľov výklad i odpovede žiakov, svedomito aktívne pracuje, nenašepkáva, neodpisuje a nevyrušuje.
11. Ak chce žiak odpovedať alebo sa niečo opýtať, hlási sa zdvihnutím ruky.
12. Na každé vyzvanie učiteľa je povinný predložiť žiacku knižku, ktorú má počas vyučovacej hodiny pripravenú na lavici.
13. V priebehu vyučovacej hodiny je neprípustná konzumácia potravín.
14. Konzumácia nápojov je povolená len po dohode s vyučujúcim.
15. Ak sa žiak na vyučovanie nepripravil alebo nemá domácu úlohu, ospravedlní sa vyučujúcemu pred začiatkom hodiny a uvedie dôvod. Ak nemôže zo zdravotných dôvodov cvičiť na hodine TV, je povinný ospravedlniť sa vyučujúcemu a odovzdať mu doklad od ošetrujúceho lekára alebo od rodičov.
16. Žiak môže opustiť triedu, ihrisko alebo pracovné miesto len so súhlasom vyučujúceho.
17. Žiakovi sa do školy neodporúča nosiť predmety, ktoré na vyučovaní nepotrebuje, ktoré rozptyľujú jeho pozornosť a pozornosť spolužiakov (mobilné telefóny, mp3 prehrávače, walkmany, notebooky, tablety a iné). Ich používanie je dovolené len so súhlasom vyučujúceho. Za ich poškodenie, stratu alebo odcudzenie škola nenesie zodpovednosť. Predmety nepotrebné na vyučovanie môže učiteľ žiakovi odobrať a obratom ich vrátiť rodičom. Žiakovi sa zakazuje do školy nosiť predmety, ktorými by mohol ohroziť iných žiakov a zamestnancov školy (kaser, zápalky, zapaľovač, spreje, nože, zbrane, boxery, pyrotechnika a iné).
18. Osobitne cenné predmety, klenoty a väčšie sumy peňazí nosí žiak do školy na vlastnú zodpovednosť. Pri odcudzení alebo strate predmetov, ktoré žiak nepotrebuje na vyučovaní, škola nezodpovedá za vzniknutú škodu.
19. Ak žiak zistí stratu vecí, ktorá podlieha poisteniu, oznámi to vyučujúcemu, na
ktorého hodine stratu zistil. Ten sprostredkuje spísanie záznamu o strate a vykoná ďalšie opatrenia.
20. Počas vyučovania žiak bez dovolenia vyučujúceho nesmie používať mp3 prehrávač, natáčať video, fotiť.
21. Podľa vyhlášky MŠ SR č.320/2008Z.z. o základnej škole žiak nesmie počas vyučovania používať mobilný telefón. Použiť ho môže iba v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa, dozor konajúceho učiteľa alebo jeho povereného zástupcu. V prípade porušenia zákazu mu bude mobilný telefón odobratý a vrátený bude iba rodičovi alebo zákonnému zástupcovi žiaka.
22. V prípade neprítomnosti v škole je žiak povinný doplniť si zameškané učivo, doplniť si poznámky a dohodnúť sa s vyučujúcim, akým spôsobom a dokedy si učivo doberie.Správanie sa žiakov cez prestávky
1. Počas malej prestávky sa žiaci zdržiavajú v triede a využívajú ju na prípravu na nasledujúcu hodinu. Žiakom je dovolené prejsť do inej triedy so súhlasom pedagogického dozoru za účelom požičania pomôcok.
2. Počas veľkej prestávky sa žiaci zdržiavajú na chodbe alebo školskom dvore, ktorý nesmú svojvoľne opustiť, pričom dôsledne rešpektujú pokyny pedagogického dozoru. Do tried postupne odchádzajú podľa pokynov pedagogického dozoru.
3. Žiakom nie je dovolené vykláňať sa z okien a vyhadzovať von papiere a iné odpadky. Manipulovať s oknami môžu len v prítomnosti učiteľa a na jeho pokyn.
4. Papiere a odpadky sa odhadzujú do košov. Nie je prípustné odhadzovať ich do záchodových mís, pisoárov, umývadiel a voľne v školskom areáli.
5. Cez prestávku chodia určení žiaci pre pomôcky do kabinetov. Pomôcky vydáva a odkladá príslušný vyučujúci.
6. Žiakom sa zakazuje svojvoľný vstup do akejkoľvek odbornej učebne a kabinetu bez prítomnosti vyučujúceho.
7. Do riaditeľne, zborovne a kancelárie žiak chodí len v nevyhnutných prípadoch, nevstupuje a nevyrušuje nevhodným a zbytočným klopaním. Všetky potrebné písomnosti si vybavuje prostredníctvom triedneho učiteľa. Priestor pred zborovňou je tichá zóna a platí zákaz zhromažďovania žiakov pred dverami do zborovne.
8. Žiakom sa zakazuje vytváranie zvukového a obrazového záznamu zamestnancov školy a spolužiakov.Odchod žiakov zo školy
1. Pred skončením vyučovania žiak nesmie svojvoľne, bez dovolenia vychádzať zo školskej budovy.
2. Žiak môže opustiť školu počas vyučovania len ak predloží vyučujúcemu písomné vyjadrenie rodičov, alebo ak príde rodič pre žiaka osobne.
3. Na konci vyučovania týždenník skontroluje čistotu učebne, zatvorenie okien, uzavretie vody, zhasnutie svetla, zotrie tabuľu a uloží pomôcky.
4. Ak majú žiaci poslednú hodinu v odbornej učebni alebo telocvični, dajú si svoju kmeňovú triedu pred odchodom do poriadku a vezmú si všetky veci.
5. Po skončení vyučovania, pred odchodom z triedy, si každý žiak urobí poriadok na svojom mieste a vyloží si stoličku na lavicu. Triedu opustí len pokiaľ bude v nej poriadok a na pokyn vyučujúceho, preobuje sa a disciplinovane v sprievode vyučujúceho odchádza z budovy školy alebo do ŠJ.Starostlivosť o školské zariadenie a učebnice
1. Žiak musí chrániť učebnice a školské potreby. Je povinný udržiavať v poriadku a čistote svoje miesto, triedu aj ostatné školské priestory, chrániť majetok pred poškodením a šetriť elektrickou energiou a vodou.
2. Ak žiak úmyselne alebo z nedbalosti poškodí zariadenie školy, triedny učiteľ informuje rodiča, resp. zákonného zástupcu žiaka, ktorý sa môže rozhodnúť, akým spôsobom škodu uhradí /finančne, opravou a pod./. Ak sa vinník nezistí, škoda sa uhradí kolektívne.
3. Učebnice a zošity má mať žiak zabalené a podpísané. Ak učebnice znehodnotí, vzniknutú škodu musí rodič uhradiť.
4. Ak žiak prestupuje na inú školu, učebnice si ponechá a odovzdá na škole, kde ukončí školský rok.Povinnosti žiakov mimo školy
1. Na školských výletoch a akciách mimo školy sa žiak správa spôsobom, ktorý bude robiť česť jeho škole. Úctivo
a zdvorilo sa správa k svojim rodičom, priateľom, učiteľom a ostatným zamestnancom školy. Pri stretnutí ich slušne pozdraví.
2. Žiak sa správa priateľsky ku svojim spolužiakom a pomáha im, slušne sa vyjadruje. Je pozorný a ochotný k starším, chorým ľuďom a k ženám. Uvoľní im miesto v dopravných prostriedkoch.
3. Žiak chráni svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov, dbá o bezpečnosť na ulici a dodržuje dopravné predpisy.
4. Vo večerných hodinách sa žiak nezdržiava bez dozoru dospelej osoby na verejných, kultúrnych, spoločenských a športových podujatiach.
5. Žiak základnej školy môže navštevovať iba podujatia vhodné pre mládež do 15 rokov. Je zakázané navštevovať herne a nočné podniky.
6. Požívanie akýchkoľvek drog, omamných látok, liehových nápojov a fajčenie, používanie pyrotechniky je takisto zakázané.
Práva žiaka
1. Žiak má právo na 45-minútovú vyučovaciu hodinu a prestávky podľa rozvrhu vyučovania.
2. Žiak má právo, aby mu boli nové poznatky vysvetlené zrozumiteľne a aby sa na nejasnosti mohol opýtať svojich učiteľov.
3. Žiak má právo poznať kritériá hodnotenia svojich vedomostí, pri skúšaní a klasifikácii byť objektívne hodnotený.
4. Žiak má právo na vyskúšanie a klasifikáciu v náhradnom termíne, ak mu závažné dôvody neumožnia klasifikáciu a hodnotenie v riadnom termíne.
5. Žiak má právo pomýliť sa alebo si niečo zabudnúť, ale musí sa vždy ospravedlniť.
6. Žiak má právo slušne a primerane vyjadriť svoj názor, ak si myslí, že by sa niečo v škole malo zmeniť.
7. Žiak má právo stravovať sa v školskej jedálni.
8. Žiak má právo vybrať si krúžok a nepovinný predmet.
9. Každý žiak má byť chránený pred všetkými formami zanedbávania, krutosti a využívania. Treba, aby toto právo uplatnil prostredníctvom triedneho učiteľa, výchovného poradcu, koordinátora drogovej prevencie alebo na problém môžu školu upozorniť zástupcovia žiaka.Povinnosti rodičov
1. Rodič je povinný spolupracovať s triednym učiteľom, výchovným poradcom prípadne školským špeciálnym pedagógom v škole, ktorú jeho dieťa navštevuje.
2. Rodič je povinný v záujme informovanosti o správaní a prospechu žiaka zúčastňovať sa na triednych schôdzach združenia rodičov a v prípade , že bude predvolaný z dôvodu riešenia priestupku žiaka, je povinný dostaviť sa v určený termín do školy.
3. Rodič je povinný sledovať a podpisovať známky a oznamy v žiackej knižke.
4. Rodič je povinný rešpektovať rozvrh vyučovania a bezdôvodne nerušiť vyučovací proces.
5. Ak sa žiak nemôže zúčastniť vyučovania, jeho rodič alebo zákonný zástupca je povinný oznámiť bezodkladne, ale najneskôr do 24 hodín, príčinu jeho neprítomnosti.
6. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine, účasť dieťaťa alebo žiaka na súťažiach.
7. Neprítomnosť žiaka z dôvodu choroby, ktorá trvá 1,2 alebo 3 po sebe nasledujúce vyučovacie dni v jednom klasifikačnom období /polroku/, môže ospravedlniť rodič alebo zákonný zástupca žiaka najviac päťkrát.
8. Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako 3 po sebe nasledujúce vyučovacie dni v jednom klasifikačnom období, predloží rodič alebo zákonný zástupca osobne alebo prostredníctvom žiaka triednemu učiteľovi potvrdenie od lekára.Postup pri zanedbávaní povinnej školskej dochádzky žiaka /§18 ods. 2 zákona č. 281/2002 Z. z. o prídavku na dieťa/:
1. Za neospravedlnenú neprítomnosť žiaka v rozsahu 1-2 vyučovacích hodín udelí triedny učiteľ žiakovi napomenutie triednym učiteľom.
2. Za neospravedlnenú neprítomnosť žiaka v rozsahu 3-4 vyučovacích hodín udelí triedny učiteľ žiakovi pokarhanie tr. učiteľom.
3. Neospravedlnenú neprítomnosť žiaka na viac ako 4 vyučovacích hodinách oznámi RŠ preukázateľným spôsobom zákonnému zástupcovi žiaka a pozve ho na pohovor, z ktorého sa vyhotoví zápisnica. Riaditeľ školy udelí žiakovi pokarhanie.
4. Za opakovanú neúčasť na viac ako 4 vyučovacích hodinách alebo neospravedlnenú neúčasť trvajúcu viac ako 2 vyučovacie dni sa udelí žiakovi znížená známka zo správania.
5. Neospravedlnená neúčasť žiaka na vyučovaní trvajúca viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci sa považuje za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky. Túto skutočnosť oznámi v zmysle ustanovenia §5 ods. 9 a 10 zákona 596/2003 Zb. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve RŠ obci, v ktorej má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt a sociálnemu úradu, v ktorého územnej pôsobnosti sa obec nachádza pre účely zastavenia vyplácania prídavku na dieťa zákonnému zástupcovi.
6. 60 hodín neospravedlnenej neúčasti žiaka v jednom školskom roku je podnetom pre začatie priestupkového konania podľa zákona SNR č. 372/1990 zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov.
7. Ak žiak musí opustiť školu počas vyučovania, rodič je povinný písomne požiadať triedneho učiteľa o uvoľnenie žiaka, prípadne predložiť lekárske predvolanie.
8. V prípade plánovanej neprítomnosti žiaka na vyučovaní v trvaní jedného dňa je rodič povinný predložiť písomné ospravedlnenie triednemu učiteľovi vopred.
O uvoľnenie z vyučovania trvajúce viac dní požiada písomne riaditeľa školy.
9. Rodič je povinný do 24 hodín informovať triedneho učiteľa v prípade, že sa v rodine vyskytla nákazlivá choroba.
Práva rodičov
1. Rodič má právo byť informovaný o prospechu a správaní žiaka.
2. Rodič má právo vyjadriť nespokojnosť s hodnotením žiaka a podať žiadosť o komisionálne preskúšanie.
3. Rodič má právo oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy alebo školského zariadenia a školským poriadkom.
4. Rodič má právo zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľky školy.
5. Rodič má právo v súvislosti s vyučovacím procesom slušne vysloviť kritiku, vyjadriť nespokojnosť alebo podávať návrhy.
6. Rodič má právo na odbornú radu a pomoc učiteľa pri riešení problémov so správaním a prospechom žiaka.III.
Zásady spolužitia a ochrana zdravia žiakov1. Žiaci sú na začiatku školského roku a pred každou akciou poučení o pravidlách
bezpečnosti a ochrany zdravia triednym učiteľom, príp. vyučujúcim/zápis do tr. knihy/.
2. Žiak je povinný bezodkladne informovať tr. učiteľa, vyučujúceho, dozor konajúceho učiteľa alebo inú osobu konajúcu dozor pri činnosti organizovanou školou o vzniku úrazu alebo akéhokoľvek poškodenia zdravia vrátane drobných poranení, rovnaká je oznamovacia povinnosť aj keď je svedkom úrazu.
3. Žiaci musia rešpektovať v areáli školy a jeho okolí, ale aj na výchovno-vzdelávacích podujatiach mimo školy zákaz fajčenia, zákaz požívania alkoholických nápojov, drog, prípadne iných omamných látok a zákaz nosenia zábavnej pyrotechniky. Nerešpektovanie tohto zákazu sa považuje za hrubé porušenie školského poriadku.
4. V súlade so zameraním a hlavnými úlohami Národného programu boja proti drogám sa prísne zakazuje:
prechovávať, užívať, ponúkať, predávať omamné a návykové látky, pestovať v priestoroch školy také rastliny, z ktorých je možné drogu získať
používať také prostriedky, ktorými je možné návykové látky alebo ich zložky vyrobiť, alebo nejakým spôsobom aplikovať.
propagovať návykové látky a navádzať na ich užívanie, získavanie, výrobu, rozširovanie a prechovávanie
Akákoľvek manipulácia s návykovými látkami je okamžite hlásená rodičom, aj orgánom činným v trestnom konaní.5. Žiakom sa zakazuje propagácia a šírenie myšlienok a symbolov akýchkoľvek siekt, hnutí a ideológií. Je zakázané nosiť do školy alebo na sebe znaky a symboly propagujúce nevhodné myšlienky, či dokonca symboly potláčajúce a odsudzujúce isté skupiny ľudí.
6. Spory so spolužiakmi majú žiaci riešiť bez použitia fyzickej sily, v prípade šikanovania zavolať pomoc dospelého.
7. Prejavom ohľaduplného a slušného správania je aj tolerancia a rešpektovanie druhých bez ohľadu na rasu, náboženstvo, kultúru alebo postihnutie.
8. Šikanovanie – slovné, fyzické, psychické, prejavy rasizmu a intolerancie, agresívne a drzé vystupovanie voči učiteľom, zamestnancom školy a spolužiakom, používanie vulgárnych výrazov bude zvlášť prísne posudzované a riešené pohovorom s rodičmi, udelením výchovného opatrenia a prizvaním orgánov činných v trestnom konaní.Stratégia zvládania šikanovania:
Šikanovanie je zámerné opakované ublíženie druhému /či už fyzické alebo psychické/ jednotlivcom alebo skupinou žiakov. Napr. bitie, strkanie, krádež peňazí a vecí, schovávanie a ničenie vecí, ohováranie, nadávky, vylúčenie zo spoločnosti ostatných. Jednorazové akcie sa väčšinou za šikanovanie nepovažujú.
Obeť /šikanovaný žiak/
• býva slabý, ustráchaný jedinec, spravidla prehráva pri 1. testovaní útočníkom
• máva nízke sebavedomie
• spravidla býva menej zdatný agresor
• má odmietavý vzťah k násiliu
• ťažko sa presadzuje medzi vrstovníkmi /deti osamelé, bez kamarátov/
• nadmerne ochraňovaný rodičmi
• provokujúci správaním
• v kolektíve neobľúbenýPostup triedneho učiteľa pri výskyte šikanovania v triede :
1. V triede s výskytom šikanovania zistiť pomocou dotazníka závažnosť problému /anonymný dotazník vyplnia všetci žiaci triedy/.
2. Pohovor triedneho učiteľa, výchovného poradcu, prípadne vedenia školy s obeťou šikanovania (izolovane od agresora). Musia byť prítomní najmenej dvaja pedagógovia /z pohovoru sa zapíše záznam/.
3. Nájdenie vhodných svedkov, individuálne konfrontačné rozhovory so svedkami, nikdy nie konfrontácia obete a agresora súčasne /triedny učiteľ zapíše záznam/.
4. Rozhovor s agresorom / agresormi
5. Pohovor s rodičmi zúčastnených strán samostatne (predložiť záznamy) za účasti triedneho učiteľa, výchovného poradcu alebo člena vedenia školy.6. V prípade viacerých útokov riešenie situácie s CPPPaP, políciou a so sociálnou kurátorkou.
7. Ak sa zistí, že nejaký žiak bol šikanovaný, musí byť táto udalosť zaznamenaná.
IV.
Pochvaly a iné ocenenia
Opatrenia na posilnenie disciplíny
Opatrenia vo výchovePodľa § 58 zákona 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
(1) Za vzorné správanie, za vzorné plnenie povinností alebo za statočný čin možno
žiakovi udeliť pochvalu alebo iné ocenenie.
(2) Ak sa žiak previní proti školskému poriadku, možno mu uložiť napomenutie alebo
pokarhanie od triedneho učiteľa a pokarhanie od riaditeľa.(3) Ak žiak svojim správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovy a vzdelávania vzdelávanie, riaditeľ školy môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania umiestnením žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Riaditeľ školy bezodkladne privolá
a/ zákonného zástupcu
b/ zdravotnú pomoc (Zákon č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č.140/2008 Z.z.
c/ Policajný zbor (§72 zákona č.171/1993 Z.z. o Policajnom zbore v znení neskorších predpisov)
Ochranné opatrenie slúži na upokojenie žiaka. O dôvodoch a priebehu ochranného opatrenia vyhotoví riaditeľ školy písomný záznam.Vedenie školy v prípade podozrenia, že u žiaka ide o závažnú otravu nelegálnou drogou či inou látkou, zabezpečí pre postihnutého prvú pomoc a neodkladnú zdravotnú starostlivosť, o čom okamžite informuje zákonného zástupcu žiaka. Ďalšie riešenie zdravotného stavu preberajú zdravotnícki pracovníci. V prípadoch neprimeraného, či neovládateľného agresívneho správania sa žiaka, poskytne zamestnancom školy asistenciu polícia.
Podľa § 5 ods. 10 zákona č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve:
Riaditeľ a ostatní vedúci pedagogickí zamestnanci sú povinní oznámiť obci požitie alkoholického nápoja alebo inej návykovej látky osobou maloletou do 15 rokov alebo mladistvou osobou do 18 rokov.Výchovné opatrenia sa udeľujú podľa metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu žiakov ZŠ.
Kritériom na hodnotenie správania je dodržiavanie pravidiel správania žiaka a školského poriadku počas hodnotiaceho obdobia. Učitelia pritom využívajú najmä pozitívnu motiváciu.1. Pochvaly a iné ocenenia sa udeľujú za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný čin alebo statočný čin, za dlhodobú úspešnú prácu. Pochvaly sa udeľujú ústne alebo písomne.
2. Opatrenie na posilnenie disciplíny žiaka sa ukladá po objektívnom prešetrení za závažné alebo opakované previnenie proti školskému poriadku. Toto opatrenie spravidla predchádza zníženiu stupňa známky zo správania. Podľa závažnosti previnenia sa ukladá niektoré z opatrení, najmä napomenutie od triedneho učiteľa, pokarhanie od triedneho učiteľa, pokarhanie od riaditeľa školy.
3. Ak výchovné opatrenia neboli účinné, znižuje sa žiakovi známka zo správania v zmysle klasifikačného poriadku.Dodržiavanie školského poriadku je záväzné pre všetkých žiakov školy. Za porušovanie školského poriadku nesie žiak osobnú zodpovednosť a môže dostať:
SANKCIE ZA PORUŠOVANIE ŠKOLSKÉHO PORIADKU
1. Napomenutie triednym učiteľom môže žiak dostať za:
menej závažné porušenie školského poriadku aj po verbálnych upozorneniach
1-2 neospravedlnené hodiny /zavinené žiakom/
použitie hrubého alebo vulgárneho výrazu
bezdôvodné necvičenie, nenosenie si úboru na TV, pomôcok, domácich úloh a neplnenie si školských povinností
neprezúvanie sa
manipulácia so zapnutým mobilným telefónom počas vyučovania (odobratie mobilu)2. Pokarhanie triednym učiteľom môže žiak dostať po prerokovaní s rodičom /resp. zákonným zástupcom/ za:
opakované menej závažné porušovanie škol. poriadku aj po napomínaní TU
3-4 neospravedlnené vyučovacie hodiny /zavinené žiakom/
nerešpektovanie pokynov pedagóga alebo zamestnanca školy
narúšanie vyučovania
hrubé alebo vulgárne správanie sa voči iným žiakom
verbálne sexuálne obťažovanie
ďalšie opakované nenosenie si úboru na TV, pomôcok, domácich úloh a neplnenie si školských povinností
ďalšie opakované neprezúvanie sa a manipulácia so zapnutým mobilným telefónom počas vyučovania (odobratie mobilu)3. Pokarhanie riaditeľom školy môže žiak dostať po prerokovaní s riaditeľkou školy za:
opakované menej závažné porušovanie škol. poriadku aj po pokarhaní triednym učiteľom
5-7 neospravedlnených vyučovacích hodín /zavinených žiakom/
krádež
napadnutie iného žiaka
závažné porušenie školského poriadku
úmyselné poškodenie školského majetku
šikanovanie
hrubé alebo vulgárne správanie sa voči zamestnancom školy
časté úmyselné narúšanie vyučovania
zistenie fajčenia, užitia drogy alebo alkoholu
ďalšie opakované nenosenie si úboru na TV, pomôcok, domácich úloh a neplnenie si školských povinností
nevhodné správanie sa mimo školy znižujúce kredit školy (kino, dopr. prostriedok...)
ďalšie opakované nedovolené použitie mobilného telefónu (odobratie mobilu)4. Zníženú známku zo správania 2.stupňa môže žiak dostať po prerokovaní v pedagogickej rade za:
opakované priestupky, za ktoré bolo dané pokarhanie riaditeľkou školy
mimoriadne závažné porušenie školského poriadku
8-25 neospravedlnených vyučovacích hodín /zavinených žiakom/
fyzické hrubé ublíženie alebo zranenie iného žiaka
hrubé alebo vulgárne osočovanie zamestnanca školy
fyzické napadnutie iného žiaka
fyzické sexuálne obťažovanie
šikanovanie iných žiakov
nosenie znakov a symbolov propagujúcich nevhodné myšlienky, symboly potláčajúce isté skupiny ľudí
opakované zistené fajčenie, užitie drogy či alkoholu
5. Zníženú známku zo správania 3.stupňa môže žiak dostať po prerokovaní v pedagogickej rade:
za opakované priestupky, za ktoré bola daná znížená známka 2.stupňa
ak správanie žiaka je sústavne v rozpore s pravidlami správania
za 26 až 60 viac neospravedlnených vyučovacích hodín /zavinených žiakom/6. Zníženú známku zo správania 4.stupňa môže žiak dostať po prerokovaní v pedagogickej rade:
za opakované priestupky, za ktoré bolo daná znížená známka 3.stupňa
za obzvlášť závažný priestupok
ak žiak sústavne zámerne narúša korektné vzťahy, ohrozuje iných žiakov
za viac ako 60 neospravedlnených hodínVýchovné opatrenie bude udelené podľa závažnosti priestupkov.
Udelenie pochvaly alebo pokarhania riaditeľom školy , alebo známky 3. a 4. stupňa zo správania sa odôvodní v triednom výkaze alebo katalógovom liste žiaka.
UDEĽOVANIE ODMIEN
1. Pochvala triednym učiteľom môže byť žiakovi udelená za:
prospech alebo vzorné správanie
úspešnú reprezentáciu v školskom kole
iné prospešné konanie podľa zváženia triedneho učiteľa2. Pochvala riaditeľom školy môže byť žiakovi udelená za:
výborný prospech a vzorné správanie počas celého štúdia
úspešnú reprezentáciu v okresnom a vyššom kole
záslužný alebo statočný čin
prospech, aktivitu a vzorné správanie, ak žiakovi už za to bola udelená opakovane pochvala TU – podľa zváženia
iné prospešné konanie podľa zváženia RŠUdelenie pochvaly alebo pokarhania riaditeľom školy , alebo známky 3. a 4. stupňa zo správania sa odôvodní v triednom výkaze alebo katalógovom liste žiaka.
Poznámka:
Oboznámenie so školským poriadkom potvrdia zápisom a podpisom:
a) Všetci pedagogickí a odborní zamestnanci
b) Žiaci
c) Rodičia
Schválené na pedagogickej rade dňa 31.8.2012
Vnútorný poriadok nadobúda účinnosť dňom 1. 9. 2012
Mgr. Anna Cúttová
riaditeľka školy